Jak píše Channel 24 s odkazem na House Digest, je to nejen ekologické, ale také prospěšné pro zahradu – organické zbytky se mění na výživné hnojivo. Ale i při nejlepších úmyslech může nastat nečekaný problém – škůdci. Jak zabránit jejich výskytu, vám prozradíme níže.
5 nejlepších rostlin, které pomohou ochránit vaši zahradu před klíšťaty
Jaké chyby přispívají ke vzniku škůdců v kompostu
Škůdci jsou bohužel častým problémem domácích kompostovacích systémů. Přestože některé mikroorganismy, bakterie a hmyz jsou pro proces rozkladu nezbytné, přemnožení hlodavců, much nebo mravenců může celý proces pokazit a způsobit problémy.
Zde jsou uvedeny nejčastější chyby, které do kompostu lákají škůdce – a jak se jim vyhnout:
Tyto produkty mají silný zápach, který rychle přitahuje hlodavce a mouchy. Abyste se tomu vyhnuli, představte si, že váš kompost je zeleninový. Vhazujte do něj pouze zbytky zeleniny a ovoce, vaječné skořápky, kávovou sedlinu, čajové lístky, drcený papír a podobně.
I když se jedná o bezmasý pokrm – raději se vyhněte velkému množství vařených potravin, protože se rychle kazí a zesilují zápach.
Nejenže nepříjemně zapáchá – živočišný odpad může obsahovat patogeny, které jsou pro člověka nebezpečné. Takové příměsi mohou také zničit kvalitu vašeho kompostu.
Praktický koš na kuchyňské zbytky vám pomůže lépe kontrolovat, co do kompostu přidáváte. Pokud se obáváte zápachu, vybírejte modely s filtry na dřevěné uhlí.
O kompostér je třeba také pečovat / Foto: Freepik
Když do koše dáváte jen zbytky z kuchyně, je to jako pozvánka pro místní škůdce. Místo toho vykopejte uvnitř hromady díru, přidejte zbytky a vše doplňte suchým materiálem, jako je drcená lepenka, větve nebo listí.
Teplý, stagnující kompost je ideálním místem pro hnízdění hlodavců. Kompost alespoň jednou za měsíc obracejte – pomáhá to lépe rozložit zbytky a hromada se tak stává méně atraktivní pro nezvané hosty.
Po každém přidání nových zbytků pevně uzavřete víko. Otevřený koš je otevřenou večeří pro škůdce.
Zvažte urnu na nožičkách nebo nainstalujte síť s malými otvory na dně. To pomůže zabránit vniknutí zvířat z podzemí.
Mimochodem, sledování toho, co do kompostéru patří, je zásadní, protože ne všechny produkty jsou pro něj vhodné. Mnoho lidí například nesprávně vyhazuje čajové sáčky.