Jak píše Channel 24 s odkazem na Real Simple, hnojiva dodávají trávníku potřebné živiny, ale nedodržení optimální doby pro jejich aplikaci může nejen snížit účinnost, ale také poškodit rostliny. Kdy je lepší hnojit, vám prozradíme dále.
Zajímavé také: Proč je třeba čistit zahradní nářadí: jak to dělat správně?
Proč je důležité hnojit trávník včas?
Mnoho lidí si klade otázku, jak často by měli svůj trávník hnojit, ale ještě důležitější je vědět, kdy přesně to udělat.
V různých ročních obdobích prochází tráva fázemi aktivního růstu, klidu nebo stresu. Živiny by se měly aplikovat v době, kdy je tráva připravena je přijímat – to podporuje vývoj silných kořenů, hustého zeleného porostu a zvýšenou odolnost vůči suchu a chorobám.
Proto je jaro ideální dobou pro zahájení: dosévání, první hnojení, pravidelné sečení. To vše vytváří základ pro zdravý trávník po celou sezónu.
Určení typu trávníku
Před sestavením plánu hnojení musíte vědět, jaký typ trávy na vašem pozemku roste:
- Trávy chladného období rostou aktivně na jaře a na podzim.
- Trávy teplého období vyžadují více hnojiv v létě.
Každý druh trávy má své vlastní období vrcholu růstu a odpovídající období hnojení.
Hnojení trav chladného období
Odborníci radí, že trávníky s travinami chladného období by se měly hnojit dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Jarní hnojení (březen až duben) trávu po zimě probudí, zatímco podzimní hnojení (konec léta až podzim) posílí kořenový systém před zimou. Hnojiva by měla obsahovat vyvážené množství dusíku a dalších živin.
Hnojivo zlepšuje stav trávníku / Foto: Pexels
Hnojení teplomilných travin
Hlavní růst teplomilných travin probíhá v létě, takže většina hnojiv by měla být aplikována v tomto období. Začněte s hnojením koncem jara, kdy je tráva zelená a teploty postupně stoupají.
V létě by se mělo používat dusíkaté hnojivo pro stimulaci růstu a na podzim potašové hnojivo pro podporu kořenů před zimou.
Jak počasí ovlivňuje hnojení
Povětrnostní podmínky mohou mít velký vliv na účinnost hnojiva. Nejlepší je hnojit v teplých, ale ne horkých dnech – teplota by se měla pohybovat mezi 10 a 29 °C a půda by měla být mírně vlhká.
Nehnojte před deštěm – látky by se spláchly do kanalizace. Lehká zálivka po hnojení však pomůže hnojivo lépe vstřebat.
Hnojivo aplikujte také ráno nebo večer – zabráníte tak spálení a ztrátám živin odpařováním.
Vlastnosti nových trávníků a oslabených ploch
Nový trávník potřebuje startovací hnojivo s vysokým obsahem fosforu, které stimuluje růst kořenů. Je však důležité to s ním nepřehánět: mladý trávník je velmi citlivý na nadbytek živin.
Pokud váš trávník trpí suchem, nemocemi nebo silným provozem – před hnojením tyto faktory nejprve odstraňte. V takových případech je lepší držet se šetrného režimu údržby.
Mimochodem, aby se vám trávník odvděčil krásou a výdrží, je také důležité vyvarovat se častých chyb při pokládání trávníku.