Jak píše Channel 24 s odkazem na Marthu Stewartovou, některé druhy zeleniny vyžadují hodně prostoru pro kořeny, jiné pro listy a plody. Pokud je nádoba příliš malá, rostlina nemusí přinést očekávaný výnos. Jaká je tedy nejlepší zelenina pro pěstování venku, vám prozradíme dále.
Zajímavé také Kde a jak skladovat semena po sklizni: nejlepší nápady a tipy
Dýně
Dýně mají velmi rozsáhlý kořenový systém, který rychle zaplní prostor i velké nádoby. Tyto rostliny mohou dorůst až do šířky 3 až 4,5 metru, takže vyžadují hodně hnojiva a prostoru. V opačném případě může dojít k zakrnělému růstu a špatné plodnosti.
Kukuřice
Kukuřice dorůstá výšky až 1,5 metru a v kontejneru není dostatečně stabilní – silný vítr ji může snadno vyvrátit. Musí být také hustě osázena, aby mohla být účinně opylována větrem. To je v květináči téměř nemožné.
Mrkev
Odrůdy mrkve s dlouhými kořeny nejsou vhodné pro pěstování v nádobách: kořen se deformuje nebo přestává růst. Pokud není jiná možnost výsadby, je lepší zvolit kratší hybridní odrůdy.
Zelí (brokolice, květák)
Tato zelenina má silný kořenový systém a potřebuje chladné klima. V nádobě je obtížné regulovat teplotu půdy – zahřívá se rychleji než otevřená půda, což růstu zelí škodí.
Některým plodinám více vyhovuje volná půda / Foto: Freepik
Česnek
Přestože lze česnek pěstovat v kontejnerech, je to spojeno s určitými riziky. Do volné půdy se sází na podzim, aby dobře zakořenil, zatímco v nádobě je větší pravděpodobnost, že stroužky uhnijí kvůli promrznutí půdy.
Neurčitá rajčata
Na rozdíl od determinantních odrůd nepřestávají indeterminantní rajčata růst. Rychle překročí velikost nádoby a vyžadují častou zálivku a krmení. To může být pro zahrádkáře příliš náročné.
Chřest
Tato vytrvalá plodina vyžaduje prostor pro oddenek a silný základ. V běžné nádobě bude rostlina příliš stísněná pro normální vývoj.
Celer
Celer je náročný na vláhu, sluneční světlo a živiny. Je obtížné jej dlouhodobě udržovat v květináčích – rostlina roste pomalu a nároky na péči jsou velké.
Mimochodem, pokud chcete získat bohatou úrodu, je lepší začít pěstovat zeleninu již nyní a zvláštní pozornost věnovat rychle rostoucím plodinám.